Duben 2014

Proč lidi - o sérii

18. dubna 2014 v 16:16 | Yakubi Teera |  Proč lidi...

Jak vznikla série


8 nevýhod bydlení v Japonsku

11. dubna 2014 v 19:56 | Yakubi Teera |  Japonsko
1) zemětřesení - jsou tam až tak častá, že Japonci začali stavět budovy, které se při zemětřesení chovají "jako gumové".

2) jiný jazyk - japonština a čeština nemají vůbec nic společného. Ani abecedu. A ostatně ani čísla. A taky slovosled.

3) přátelé - všechny své přátele necháte v Česku. Jistě, najdete si nové, ale po těch starých českých se vám prostě bude stýskat.

4) gaidžin - pro Japonce prostě budete gaidžin (cizinec). A občas vám to budou dávat více či méně najevo.

5) angličtina - tak s tou stěží pochodíte ve větších městech a téměř vždy jen v centru. Pokud na ulici zastavíte mladého Japonce, který se ve škole určitě učí anglicky, bude ji umět na té nejnižší
úrovni, spoustu slov nebude znát a bude mluvit se silným přízvukem. Nic pro lidi, kteří jsou rádi, že se aspoň trochu anglicky dorozumí.

6) cestování - jezdí se tam vlevo. Takže jako v Británii. Což pro Čecha znamená, že je lepší cestovat vlakem nebo taxi.


7) nakupování - v obchodech vám v Japonsku za všechno děkují. Za to, že si zákazník vybral jeho/její obchod, že tam nakoupil, zákazník poděkuje za zboží... Zkrátka něco, co je pro spoustu Čechů věc nemožná. A to vše jen kvůli hrdosti.

8) etické rozdíly - to co Čech ventiluje křikem, řevem a agresí, Japonci nevetilují. Slušnost spousty Čechů dosahuje pouze zlomku slušnosti Japonců. Samozřejmě to nelze paušalizovat na všechny. Vánoce jsou pro Japonce komerční svátek. To ostatně pro nás taky, ale u nás se částečně dochovala křesťanská podstata. Strávit večer s rodinou.

Trolejbus "stalker"

8. dubna 2014 v 21:07 | Yakubi Teera |  Ostatní
Aneb moje trable s MHD - pokračování.

Tady u nás v Ústí jezdí v MHD kromě autobusů také trolejbusy. A k jednomu z trolejbusů se váže tento (humorně zaměřený) článek. Pozn.: za napsání uvedených značek mi nikdo nezaplatil :,(